1

Téma: Pružinová ocel

Potřeboval bych poradit kde mám koupit pružinovou ocel pořád nemůžu najít nějaký obchod.

2

Re: Pružinová ocel

Čau,kup si ventilové měrky 0,9mm od Kinexu.5m za 300Kč.

3

Re: Pružinová ocel

Tak jsem se tam podíval a nic jsem nenašel, můžete dát linku?

4 Naposledy upravil: praalien (20.08.2009 19:52:33)

Re: Pružinová ocel

RE : strasak

0.9 je hrozně silný. to už je na hraně použitelnosti a to mluvim o otevřenym profilu.
Ale taky se přidávám- schánim 0,5 a 0,3 už sem odeslal dotaz asi 60 firmám s hutníma materiálama tak čekám na odpověd. kdybych něco zjistil napíšu.

5

Re: Pružinová ocel

Možná jestli to vyjde tak budu prodávat určité planžety bližší info v sekci prodám (Vše bude zhotoveno z pružinové ocele)

6

Re: Pružinová ocel

povedlo se mi sehnat 50kg svitek. Když se najde aspon 15 zájemců tak to vemu a podělíme to. co vi na to :-D

7

Re: Pružinová ocel

A na kolik by to vyšlo.

8

Re: Pružinová ocel

tak novinka. Pružinová ocel se takováhle nedělá. to co je vidět v těch videích bejvá ocel která se používá na balení palet a podobně - takovej pásek kterim se to stáhne. Rozhodně to ale neni pružinová ocel. z těch asi 60 firem co sem už kontaktoval to u jedný vypadá nadějně , právě oni mi tohle řekly. možná budou mít na skladě plech xmetrů X xmetrů.

9

Re: Pružinová ocel

tak dej vědět o ceně já bych do toho šel

10 Naposledy upravil: TotalJoint (29.09.2009 10:55:21)

Re: Pružinová ocel

Zdravim vsechny, sice tu jsem zatim bazant, ale tohle forko mi pripada celkem utulny smile. Dovolim si kapek poradit: Uz topic se mi zdal nejakej divnej smile "pruzinova ocel" smile Drobatko me to rozesmalo a proto reaguju: Tak kolega praalien prisel na to, ze "pruzinova ocel" jako takova neexistuje, bingo sikula. smile Ani se mu nedivim, vtip je v tom, ze pruzina se stane pruzinou az po navinuti a tepelnem zpracovani (zuslechtenim) smile resp. kalenim... A tak to funguje nejen s pruzinama ale zkoro s veskerou oceli smile Tagze kdyz si vemes klidne i mekci material, vyrobis si z neho pozadovany tvar a velikost ( z mekyho to jde dobre) pak to nazhavis npr. autogenem (do ruda) a hned prudko schladis ve vode, nebo v oleji, tak uala: je hned na svete ta jakoby "pruzinova ocel" big_smile:D:D Myslim ze je to jednoduzsi jak obvolavat 60 firem a to 59 z nich se ti zrejme za zady posmeje a jedna ti na to rekne celkem uplne hloupost, pac to co myslis "takovej ten zeleznej pasek na palety" Plechovej pas do paskovacky taky neni z buh vi jaky kvalitni oceli a to mi ver, mam s tim neco odpracovany a vono se to zda jako tvrdej matros, ale to dela jen ten pozink at to tolik nerezne na tech paletach jinak kdyz ten pasek prehnes vic jak o 30° hned se ti v ohybu odloupne z  toho ten "tvrdsi" pozink a to by ses divil z jakyho blata to vezkutecnosti je smile A jen tak podotykam ze staci koukat kolem sebe a mas tvrdyho matrose do aleluja big_smile Napriklad krouzky na klice smile Jsou dost tuhy, a pokud nema clovek 20 kilo i s posteli tak bez vecich problemu to jde vytvarovat na pozadovany tvar i bez predehrevu:) Podotykam ze z 2 krouzek na klice jsem odemkl prvni fabku aniz bych ji znicil smile Tod asi k tomuhle vse, doufam ze sem se nikoho nejak hluboce nedotkl hned pri svem prvnim prizpevku. Hafo uzitecnych veci sem se tady docetl a ikdyz jsem povolanim Zamecnik, tak me nikde nikdo neucil jak otevrit FABku jinak nez provrtanim, hrubou silou, nebo prave tim autogenem... big_smile Snad nekomu tento 6ti kilometrovej prispevek pomuze, nemyslel jsem to zle:) Zaverem bych chtel akorat podotknout, ze bez znalosti "zakladu vlastnosti oceli" vam je na prd i to "tajemstvi zamecnictvi"... big_smile Uz asi chapu ten rozdil mezi "zamecnikem" a "panem zamecnikem"...

11

Re: Pružinová ocel

TotalJoint napsal:

..............Tak kolega praalien prisel na to ze "pruzinova ocel" jako takova neexistuje, bingo sikula smile Ani se mu nedivim, vtip je v tom, ze pruzina se stane pruzinou az po navinuti a tepelnem zpracovani (zuslechtenim) smile resp. kalenim...  ........................tagze kdyz si vemes klidne i mekci material, vyrobis si z neho pozadovany tvar a velikost ( z mekyho to jde dobre) pak to nazhavis npr. autogenem (do ruda) a hned prudko schladis ve vode, nebo v oleji, tak uala: je hned na svete ta jakoby "pruzinova ocel" big_smile:D:D ...

Taky si dovolím zlehka polemizovat o pojmu pružinová ocel, taktéž že se to musí navinout, to je taky na pováženou ( co třeba LISTOVÁ PÉRA u auta ? ), a to, že to budeš ohřívat autogenem, tak to už zrovna vrať výuční list zámečníka. V tomdle případě jsi asi na materiály chyběl, jako já chyběl při hodinách češtiny, když se probírali I a Y, včetně skloňování a podobnejch ( jak tvrdím já ) blbostí.
Fíša

big_smile " Klíč nevyhovuje, když neodemkne zámek " big_smile

FÍŠA

12

Re: Pružinová ocel

Tak teď nevím, co chtěl básník říct. Pružinová ocel je tak upravená ocel, že je ohebná, a přitom pevná. Železo které se ohřeje je kalené železo a je tvrdé, není pružné a při větším ohybu se spíš zlomí. Proto se do železa dávají různé příměsi, které železu dají různé vlastnosti. Normální železo když zakalíš zůstane v poloze v jaké zchládne a zkus jej znovu narovnat, spíš ho ulomíš než narovnáš, Pružinovou ocel ohneš a sama se ti narovná. Nemůžeš srovnávat ušlechtilou ocel se železem. Pera v zámku jsou zakalená aby držely tvar, ale materiál není železo, ale ocel, přesto když je více zatížíš prasknou, právě proto že byli zakalené. Zakalením zjískáš pevnost, ale materiál je náchylný k lomu. VIKY- železo má všestranné využití při výrobě slitin a pro výrobu většiny základních technických prostředků používaných člověkem. Velmi významné jsou také sloučeniny železa, ať už jde o anorganické, organické nebo komplexní  Výsledný produkt, tzv. litina, je poměrně pevný a tvrdý, ale velmi křehký, a možnost jeho dalšího mechanického opracování po odlití je minimální.
Zkus si něco přečíst o železu:http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezo#Z.C3.A1kladn.C3.AD_fyzik.C3.A1ln.C4.9B_-_chemick.C3.A9_vlastnosti

13 Naposledy upravil: ckoro (29.09.2009 18:16:20)

Re: Pružinová ocel

Podle mě to mikropirko popsal dostatečně a jsem téhož názoru, že kalené železo je hodně náchylné k lomu třeba takový normální pilový list je sice tvrdý, ale při mírném ohnutí se zlomí. Když si zkusíš ohnout bimetalový pilový plátek, tak se zlomí až po několikanásobném ohnutí (teď mluvím o dražších verzích, ty laciné moc nevydrží).

14

Re: Pružinová ocel

Tak jako strojař se přidám smile

Tady máte rozdělení ocelí dle použití, prosím o přečtení řádku kde je pružinová ocel  smile

Rozdělení podle oblastí použití
Podle oblasti použití lze oceli rozdělit do následujících skupin:

Stavební ocel – jsou zpravidla nelegované oceli používané ve strojírenství, stavbě budov apod.

Automatové oceli – jsou oceli s přísadou síry nebo olova a snadným lomem třísky při obrábění.

Betonářská ocel – na armovací drát nebo tyče ve stavebním průmyslu. Většinou nelegované nebo nízko legované ocele (např. ČSN 410210, 411300, 410302).

Oceli na pružiny – „pérová ocel“ nebo též „pružinová ocel“, musí vykazovat dobré statické a dynamické vlastnosti. Vhodné jsou zde nelegované oceli s vyšším obsahem uhlíku a oceli slitinové se zvýšeným obsahem manganu a chromu (např. ČSN 412041 nebo ČSN 14260).

Ocel k cementování – do této skupiny patří oceli s nízkým obsahem uhlíku, které mají i po kalení dobré plastické vlastnosti. Vysoké tvrdosti povrchu se dosahuje obohacením povrchových vrstev uhlíkem před kalením.(např. ČSN 412023, 412024, 412030, …)

Ocel pro elektrotechnické plechy – pro výrobu jader transformátorů a točivých strojů musí mít charakteristické magnetické vlastnosti, ale současně také schopnost k technologickému zpracování. Těmto účelům nejlépe vyhovují oceli s obsahem 1 až 4,5 % křemíku (Si) a s minimálním obsahem uhlíku a dalších doprovodných prvků.

Hlubokotažné ocele – jsou používány na výrobu hlubokotažných plechů. Plechy musí vykazovat především dobré plastické vlastnosti. Tyto oceli jsou nízkouhlíkové s minimálním obsahem doprovodných prvků. Zlepšení mechanických vlastností a jejich stability se dosahuje mikrolegováním hliníkem, titanem, vanadem, borem, zirkoniem a niobem. Jsou to zejména materiály pro karosářské plechy.(např. ČSN 412009)

Ocel k zušlechťování – oceli se středním obsahem uhlíku, které se po kalení popouštějí na vyšší teploty, aby se dosáhlo vysoké houževnatosti při zachování dobré pevnosti. (např. ČSN 412042, 412050, 412051, 412052…) Tyto oceli - jako materiál - lze také koupit už zušlechtěné.Ve třídě oceli,za tečkou,mají číslo 5, 6, 7. Např.12040.6. Zušlechtěné oceli jsou pevnější,ale lze je ještě obrábět - soustružit, frézovat apod.(oproti kaleným ocelím, které lze už jen brousit).Zušlechtěná ocel je částečně houževnatá.Zušlechťování je zvláštní způsob kalení,při kterém nám nejde o tvrdost oceli,ale o zvýšení pevnosti v tahu na mm2.

Antikorozní a žáruvzdorné ocele – vyrábějí se jako austenitické, nebo feritické oceli. Feritické obsahují minimálně 10% chromu (např. ČSN 417021-417042), austenitické jsou ještě legovány niklem. Austenitické oceli jsou za pokojové teploty nemagnetické.

Nástrojové ocele – jsou obyčejné uhlíkové, středně legované a vysocelegované ocele,nebo-li ocele rychlořezné (jsou samokalitelné) s vyšším až vysokým obsahem uhlíku a používají se na výrobu nástrojů a forem. Označují se číslem 19xxx. (např. ČSN 19855 - Nástroje na težko obrobitelné materiály a pro nejvyšší výkony, zejména nože na kovy, vrtáky, zápichové nože,frézy, nástroje na ozubení a pod.)Ocel uhlíková a ocel rychlořezná dosáhne při kalení stejné tvrdosti,ale:ocel uhlíková drží tvrdost ostří(břitu)cca do 240C°,s další teplotou začíná měknout.Ocel rychlořezná drží ostří do 600C,v tom je její hlavní význam.Umožňuje mnohem rychlejší obrábění-proto se jí říká rychlořezná.(Začala se vyrábět už před 1.světovou válkou.) Poznámka: Jako Damascénská ocel je označován materiál na výrobu šavlí, mečů ap. Je znám svou vysokou pružností a pevností. Tento materiál však není jedním druhem oceli, ale sestává z různých druhů oceli, které jsou svařeny v ohni a kováním.

http://vlastenci.cz/stah/obr/linky/czech12b.jpg

15

Re: Pružinová ocel

Michale,, POTLESK. Výborně zformulováno.

big_smile " Klíč nevyhovuje, když neodemkne zámek " big_smile

FÍŠA

16

Re: Pružinová ocel

No jo no. Kde jsou ty časy co jsem se tohle učil na učňáku a dělal z toho zkoušky. smile 90% už mi z hlavy zmizela hluboko do podvědomí.

http://www.lockpicker.cz/download/logo.jpg

17

Re: Pružinová ocel

no parada smile najednou se tu nasli i takovi co vi, co pisou big_smile Jinak basnik tim chtel rict ze na takove nastroje jake tady chtel kolega vyrabet, je paskovaci material uplne na nic. A to mam "snad" i pravdu... To s tim autogenem atd. jsem mel (doufam srozumitelne) na mysli, ze raci budu mit tvrdsi nastroj k tomu na co ho chci vyuzit, prece jen k pickovani clovek potrebuje i kapek citu, tagze urco hned nebudu lamat svuj vercajk, nez abych 3x polechtal tech 5 valecku v zamku (omluvte me za laitske vyrazy, precejen tu smrdim ani ne 12 hodin, a z toho 11 jsem byl out).. a vytahl z neho paradne poohybany drat... Ucel myho prizpevku spis byl, nez "obvolavat 60 firem" tak neco vymyslet sam. Dale Musim pochvalit kolegu vyse: Paradni referat smile Za to byla urco (1*) smile Tos ja bych ti dal (1-) za absenci slinutych karbidu... (kdyz uz tu teda byla ta snaha to dotahnout do puntiku ale to by sme zase odbocovali od oceli.) Ano napsany to mas pekne, jako bys zrovna z toho dnes psal pisemku, nebo opis ze sesitu? smile Vim ze je neaka 10 bahno trida na armatury, 11,12, stavebni atd. atd. Jooo, nebyl jsem ve skole zrovna andelicek a mate pravdu par hodin mi mozna uteklo. Heh ale vyucak mi uz nikdo nevezme, ani ty papiry na ten zminovanej autogen a dalsi svarecske opravneni... big_smile Na druhou stranu od zamecniciny pomalu upoustim, neni to zrovna muj zivotni cil smile Ted mi vysvetlete, cemu lajk vic porozumi, kdyz vemu do uvahy skutecnost, ze urcite dobra pulka lidi co to ctou mozna neakou skolu ani nevidelo, a zajma je jen to jak si urcite jen tak pro zabavu odemknou neaky ten zamek...(Tim se zase nechci nikoho dotknout)!  Co cloveku pomuze vic? Zkoro cela stranka o trid oceli a norem? Nebo aspon chaba pripominka na to, ze by z toho co ma clovek po ruce moh neco vyuzit...Precejen subko ma nazev "Domaci vyroba" Nevim nevim, s tema normama aby kolega nahodou nedosahl magicke stovky obvolanych firem... big_smile - vyhozene finance...  Jo uznavam ze my prispevky vykazujou kapek troufalosti, neprofesionality a rejpavosti ale mluvla ze me dlouholeta praxe v energetice a strojirenstvi, a pokud nekdo z vas nesedi jen v kancelari, nebo doma za PC tak vi, ze v praxi jsou nektere vecy kapek jinak nez na papire a v norme... A muzu rict ze odkaleny mam uz neco za sebou nejen v oboru ale i u orosenych kryglu se zlatavym penivym mokem smile Ale to uz je zase z jinyho soudku... JInak co se tyce (I a Y).... Jsem z OstravY a vzdycky jsem s TVRDYM smile Cestinu nechte schovanou v hlavnim meste a meky (i) at si nekdo soupne nad hlavu jako znacku pro informace kudy na vaclavak... Makam rukama, tak se nedivte ze uz me kapek neposlouchaj a kdyz poslouchaj, tak zas ja neposloucham big_smile Sakra a to sem to nechtel mit zas tak moc dlouhy.... No uz raci zde budu jako pozorovatel a citatel, pac mam asi nekde zkrat mezi zidli a klavesnici... jo stacilo asi napsat jen: Hmmm tak paskovaci material bych moc nedoporucoval je to blato, inu ma chyba ze si ty prstiky delaj co chcou... JInak na krouzky z klicu nedam porad dopustit... smile Ale nesmi to byt neaka china nebo tak, to je taky bahno... Ze mi se vubec zalibil jako hlavolam zrovna zamek... big_smile Jeste takova poznamka, videl jsem u frajera Lockpickgun nebo jak se tomu nadava vlastni vyroby na el. pohon, odemknuti FABky za 1-2 sec. ale s kapkou kravalu... Uvazuju ze taky nad necim takovym zapracuju, kdyztak se pochlubim jak se to povedlo neakym tim videjkem. Hlavne me tesi ze jde vecinou vykoumat porad neco lepsiho a hlavne levnejsiho jak za tech 15 stovek co jsem tu zkoukl... Jako pickgun, tak si asi vyrobim pick kulomet a basta... big_smile Jinak chvalim, necekal jsem az tooolik ohlasu behem pul dne smile

18

Re: Pružinová ocel

Moren napsal:

No jo no. Kde jsou ty časy co jsem se tohle učil na učňáku a dělal z toho zkoušky. smile 90% už mi z hlavy zmizela hluboko do podvědomí.


a vidis me uz tady krizujou ze sem parkrat bulnul St. technologii nebo jak se tomu nadavalo... big_smile

19

Re: Pružinová ocel

Nikdo ti tady nechtěl nic vyčítat. Jen jsem chtěl uvést některé věci na pravou víru. A kdyby sisi dal trošku práce, a začetl se ve starších příspěvcích, tak materiál tady už byl několikráte zmiňován, a nejen tady, ale odkazováno bylo i na www.lockpick.cz. Tam toho je plno o materiálech z čeho co vyrobit, a nejsou to tlachy. Jsem sice elektrikář, ale materiáli jsme měli dost podrobný, nehledě na svařování a kurzy, ve kterých do nás taky nalévali materiálové informace.
Svým přízpěvkem jsem chtěl uvést některé věci na pravé místo.
Jo tak s tím REZATÝM mokem bychom si asi rozuměli. Až zas pojedu do Karviné, možná že se ozvu, abychom zašli na jedno???
Ještě malá poznámka k těm materiálům, ale mám pocit, že 11 není, nějak mi ty číslice neseděj.
To a stím autogenem mě pěkně nadzvedlo ze židle, a to jak píšu jsem elektrikář. Co chudáci zámečníci či nástrojaři. Acetilén uhlík spaluje. Jó, kovářská výheň, to je něco jiného ale musíš k tomu mít to správné uhlí

big_smile " Klíč nevyhovuje, když neodemkne zámek " big_smile

FÍŠA

20

Re: Pružinová ocel

Pro Fíšu:

Oceli třídy 10 - Ocel obvyklých jakostí, běžná stavební ocel
Oceli třídy 11 - zaručenou (minimální) pevnost v tahu (v MPa) vyjadřuje 10násobek druhého dvojčíslí 11 XXX.XX
Oceli třídy 12 - ušlechtilé uhlíkové oceli - mají předepsaný obsah prvků hlavně C,P,S,Si,Mn
Oceli třídy 13 - Převážně pružinová ocel, tzv. Manganové oceli, nízkolegované
Oceli třídy 14 - chromová ocel, nízkolegovaná. Pro výrobu se používa chrom + další prvky hlavně Si, Mn
Oceli třídy 15 - molybdenová ocel, nízkolegovaná
Oceli třídy 16 - niklová ocel, nízko a středně legovaná. Požívají se kombinace legovacích prvků: Ni+Cr, Ni+V, Ni+V+W
Oceli třídy 17 - Žáruvzdoré,žárupevné a korozivzdorné oceli jako npř: Nerez (chrurgické nastroje, tanky a potrubí pro potravinářský a chemický průmysl...)
                      středně a vysoce legované
Oceli třídy 18 - Nepoužívají se smile
Oceli třídy 19 - Nástrojové oceli

http://vlastenci.cz/stah/obr/linky/czech12b.jpg

21

Re: Pružinová ocel

jo jako mas recht, no nestihl jsem to tu prolezt vsechno tak mi mozna neco uteklo, jinak ale jak sem cetl od kolegy nad cim premysli, tak sem mu chtel jen kapek rozsirit obzory, pac vim moc dobre o cem mluvil - myslim ty pasce, a neni to opravdu buh vi jaka ocel, a jak se zminoval o tom klubu te pasky tak sem si vzpomel ze sem s tim celkem hodne casto pracoval a ze to klubo fakt urcite tech 50 kilo ma, ale asi by mu byl zbytecny dle me. Samozrejme forum je od toho aby si kazdy pisnul svuj nazor... smile JInak prave myslim ze 11 trida je a ze ta jedna co jakoby neni je mezi 15-19 mozno to jsou ty karbidy, taky nejsem zrovna neaky profesor smile Jo a s tim acetylenem, jsou special nahrivaci hubice a tam ten plamen je kapek jinak resenej, tagze to moc neovlivnuje nahrivany material. JInak nekde v garazi pokud ma nekdo pristup k plynu a horaku tak proc to nezkusit, nez obednavat 50 kilo zkoro srotu... big_smile Joooo tu pijem Ostravar a Radegast big_smile ten Radek mi ale poslednich par let chutna vic smile

22

Re: Pružinová ocel

Rád se nechám poučit.

big_smile " Klíč nevyhovuje, když neodemkne zámek " big_smile

FÍŠA

23

Re: Pružinová ocel

Longer377 napsal:

Pro Fíšu:

Oceli třídy 10 - Ocel obvyklých jakostí, běžná stavební ocel
Oceli třídy 11 - zaručenou (minimální) pevnost v tahu (v MPa) vyjadřuje 10násobek druhého dvojčíslí 11 XXX.XX
Oceli třídy 12 - ušlechtilé uhlíkové oceli - mají předepsaný obsah prvků hlavně C,P,S,Si,Mn
Oceli třídy 13 - Převážně pružinová ocel, tzv. Manganové oceli, nízkolegované
Oceli třídy 14 - chromová ocel, nízkolegovaná. Pro výrobu se používa chrom + další prvky hlavně Si, Mn
Oceli třídy 15 - molybdenová ocel, nízkolegovaná
Oceli třídy 16 - niklová ocel, nízko a středně legovaná. Požívají se kombinace legovacích prvků: Ni+Cr, Ni+V, Ni+V+W
Oceli třídy 17 - Žáruvzdoré,žárupevné a korozivzdorné oceli jako npř: Nerez (chrurgické nastroje, tanky a potrubí pro potravinářský a chemický průmysl...)
                      středně a vysoce legované
Oceli třídy 18 - Nepoužívají se smile
Oceli třídy 19 - Nástrojové oceli

No vidíš to, a já sem si myslel že ta vynechaná je 11. A vona to potvůrka 18náctka.

big_smile " Klíč nevyhovuje, když neodemkne zámek " big_smile

FÍŠA

24

Re: Pružinová ocel

No já se v tomhle zatím moc nevyznám ale až budeme mít nauku o materiálu tak se na to zeptám protože se to asi na strojárně bude probírat taky do hloubky.
A proč se nepoužívají oceli třídy 18.

25

Re: Pružinová ocel

Máš pravdu že na stojárně se to bude probírat do hlobky smile Sám sem se na strojárně vyučil a pak dělal nástavbu smile Teď to nevím přesně ale pod oceli třídy 18 spadaj práškové ale nepoužívá se pro ně termín oceli tř 18 (nevím to jistě někde vyhrabu sešit a napíšu to sem, ale až tak příští týden až budu doma)

http://vlastenci.cz/stah/obr/linky/czech12b.jpg